Contact Us
|
About ASCD Planner
Login to ASCD Planner Now
or
Register for ASCD Annual Conference and Exhibit Show Now
.
Print List of Sessions
Search
Date
Sun, Apr 3rd, 2016
Seminar Type
ALL
ELEM
Instructional Strategies
SECONDARY
Learning Path
ALL
Assessment
Data Management
Effective English Language Arts Strategies/Standards
Instructional Strategies
Poverty and Equity
Principal Leadership and Effectiveness
Professional Learning
Special Populations
Student Engagement
Teacher Leadership and Effectiveness
Technology
Whole Child
Presenter
Alisa Simeral, ASCD Author, Reno, NV
Allison Zmuda, The Competent Classroom, Virginia Beach, VA
Alyssa Slater, Lawsonville Avenue Education Center, Reidsville, NC
Andrea Schwamb, Wareham Public Schools, Wareham, MA
Angela Betancourt, Greenbrier Public Schools, Greenbrier, AR
Angela Myers, Scantron, San Diego, CA
Angela Peery, Creative Leadership Solutions, Beaufort, SC
Angela Schoon, R. L. Stevenson Elementary School, Merritt Island, FL
Ann Clapper, North Dakota State University, Fargo, ND
Ann Cunningham Morris, ASCD Author, Alexandria, VA
Anna Commitante, NYCDOE, New York, NY
Annie Huynh, Boys Prep Bronx Elementary School, Bronx, NY
Brenda Vatthauer, Lincoln Park Middle School, Duluth, MN
Cari Ryan, Amplify, Brooklyn, NY
Carol Ann Tomlinson, University of Virginia, Charlottesville, VA
Carol Dweck, Stanford University, Stanford, CA
Casey Miner, UCLA, Falls Church, VA
Cathy Powell, Bulloch County Schools, Statesboro, GA
Chad Vignola, Literacy Design Collaborative, New York, NY
Cheryl Askew, Ocean Lakes High School, Virginia Beach
Christina Yuknis, Gallaudet University, Washington, DC
Cole Chilla, NYCDOE, New York, NY
Conrad Streeter, Grapevine-Colleyville ISD, Colleyville, TX
Daniel Krause, Willowbrook High School, Villa Park, IL
David Griffith, ASCD, Alexandria, VA
David Hunter, Theme Spark by EdCourage, Seattle, WA
David Niguidula, Ideas Consulting, Providence, RI
Deborah S Delisle, ASCD Executive Director and CEO, Alexandria, VA
Derek Fort, Rockdale County Public Schools, Conyers, GA
Diane Heacox, Diane Heacox Consulting, Edina, MN
Diane Powell, Amplify, Brooklyn, NY
Diane Scricca, Mercy College, New York, NY
Doug Fisher, Health Sciences High, San Diego, CA
Elizabeth Heins, Stetson University, DeLand, FL
Eric Carbaugh, James Madison University, Harrisonburg, VA
Eric Hardie, Upper Canada District School Board, Ontario, Canada
Ericka Bella, Notre Dame Cathedral Latin School, Chardon, OH
Genny Ostertag, ASCD, Alexandria, VA
Gina Voskov, United Nations International School, Jackson Heights, NY
Ginno Kelley, Microsoft Worldwide Education, Tampa, FL
Grace Dearborn, Education Consultant, Fairfax, CA
Heidi Burns, National Deaf Education Center, Washington, DC
Heidi Hayes Jacobs, Curriculum Designers and Learning Systems Associates, Rye, NY
J Allen Zanders, Waltrip High School, Houston, TX
James Delisle, Growing Good Kids Inc., North Myrtle Beach, SC
James Rickabaugh, Institute for Personalized Learning, Pewaukee, WI
Jamie Gourley, Willowbrook High School, Villa Park, IL
Jana Echevarria, California State University Long Beach, Long Beach, CA
JanaBeth Francis, Daviess County Public Schools, Owensboro, KY
Jay McTighe, Author, Columbia, MD
Jean Garrity, Institute for Personalized Learning, Pewaukee, WI
Jeff Veal, Houghton Mifflin Harcourt, Hendersonville, TN
Jeffrey Benson, Educational Elder, Brookline, MA
Jim Hemgen, ASCD, Alexandria, VA
Josh Patterson, Oakland Elementary School, Inman, SC
June Nealy, Rockingham County Schools, Eden, NC
Justin Karkow, Discovery Education, Silver Spring, MD
Kami Thordarson, Los Altos School District, Los Altos, CA
Kate Bean, Aveson Charter Schools, Altadena, CA
Katharine Rainey, Wisconsin Department of Public Instruction, Madison, WI
Kathy Glass, Glass Educational Consulting, Woodside, CA
Kathy Piechura Couture, Stetson University, DeLand, FL
Ken Ayers, Pleasant Grove High School, Pleasant Grove, UT
Kimberly Shaver Hood, Wareham Public Schools, Wareham, MA
Kris Klenk, South Kingstown High School, Wakefield, RI
Kristina Doubet, James Madison University, Harrisonburg, VA
Kristina Jelinek, NYCDOE, New York, NY
LaKeshia L Neal, Scantron, Ann Arbor, MI
LaVonda Popp, Texas A&M University, Bryan, TX
Lani Norman, Grapevine-Colleyville ISD, Colleyville, TX
Layla Allahverdi, ASCD, Alexandria, VA
Leo Brehm, Newton Public Schools, Newton, MA
Leslie Fagin, Griffin-Spalding County School System, Griffin, GA
Leslie W. Grant, College of William and Mary, Williamsburg, VA
Lisa Arter, Southern Utah University, Cedar City, UT
Lisa Hannah, Kings Grant Elementary School, Virginia Beach, VA
Lisa Hertzog, NYCDOE, New York, NY
Lisa Meade, Corinth Middle School, Corinth, NY
Lonny Harper, Griffin-Spalding County School System, Griffin, GA
Marcia Pecek, Notre Dame Cathedral Latin School, Chardon, OH
Margaret Searle, Searle Enterprises Inc, Perrysburg, OH
Marge Scherer, ASCD, Alexandria, VA
Margoriet Roberts, NYCDOE, New York, NY
Marilyn Swartz, Searle Enterprises Inc, Perrysburg, OH
Mary Ellen Freeley, St. Johns University, Jamaica, NY
Matt McClure, ASCD President, Beebe, AR
Maureen Connolly, The College of New Jersey, Ewing, NJ
Maureen Manning, Wareham Public Schools, Wareham, MA
Maurice Elias, Rutgers University, Piscataway, NJ
Melanie Gardner, NYCDOE, New York, NY
Mercedes Tichenor, Stetson University, DeLand, FL
Michael Murphy, Success Systems, Richardson, TX
Michael Rotjan, Rockdale County Public Schools, Conyers, GA
Mike Schmoker, Author, Tempe, AZ
Nancy Frey, Health Sciences High, San Diego, CA
Nathan Lang, Houghton Mifflin Harcourt, Hendersonville, TN
Nina Culbertson, Rennie Center, Boston, MA
Patricia Daniels, Greenbrier Public Schools, Greenbrier, AR
Pete Hall, EducationHall, Coeur d'Alene, ID
Robin Harris, Griffin-Spalding County School System, Griffin, GA
Rozlyn Linder, The Literacy Initiative, Douglasville, GA
Sandra Alberti, Student Achivement Partners Teachers, New York, NY
Sarah Mastrianni, Scantron, San Diego, CA
Sarena Shivers, Washtenaw Intermediate School District, Ann Arbor, MI
Scott Palladino, Wareham Public Schools, Wareham, MA
Sebastian Cognetta, Aveson Charter Schools, Altadena, CA
Shaifali Puri, Arthur Carter Institute, NYU, Brooklyn, NY
Shanna Peeples, CCSSO/National Teacher of the Year, Amarillo, TX
Steve Guditus, Manchester Essex Regional Middle School, Manchester-by-the-Sea, MA
Susan Hills, ASCD, Alexandria, VA
Tamika Goburn, NYCDOE, New York, NY
Tedd Huff, Francis Howell Middle School, O'Fallon, MO
Teresa Lien, Baraboo School District, Baraboo, WI
Thomas Hall, North Dakota State University, Fargo, ND
Tiffany Perkins, North Carolina Department of Public Instruction, Reidsville, NC
Tim Clark, SAFARI Montage,West Conshohocken, PA
Todd Whitaker, Indiana State University, Terre Haute, IN
Toni Robinson, Discovery Education, Silver Spring, MD
Tracey J Adesegun, Prince George's County Public Schools, Landover, MD
Vicky Giouroukakis, Molloy College, Rockville Center, NY
Wendy Sauer, Bill & Melinda Gates Foundation, Seattle, Washington
Yesenia Michel, NYCDOE, New York, NY
Location
GWCC, Building A, Level 1, Exhibit Hall A3
GWCC, Building A, Level 3, Room A301
GWCC, Building A, Level 3, Room A302
GWCC, Building A, Level 3, Room A303
GWCC, Building A, Level 3, Room A304
GWCC, Building A, Level 3, Room A305
GWCC, Building A, Level 3, Room A311
GWCC, Building A, Level 3, Room A314
GWCC, Building A, Level 3, Room A315
GWCC, Building A, Level 3, Room A316
GWCC, Building A, Level 4, Room A402
GWCC, Building A, Level 4, Room A403
GWCC, Building A, Level 4, Room A404
GWCC, Building A, Level 4, Room A405
GWCC, Building A, Level 4, Room A407
GWCC, Building A, Level 4, Room A408
GWCC, Building A, Level 4, Room A411
GWCC, Building A, Level 4, Room A412
GWCC, Building A, Level 4, Sidney Marcus Auditorium
GWCC, Building B, Level 3, Room B302
GWCC, Building B, Level 3, Room B303
GWCC, Building B, Level 3, Room B304
GWCC, Building B, Level 3, Room B305
GWCC, Building B, Level 3, Room B308
GWCC, Building B, Level 3, Room B309
GWCC, Building B, Level 3, Room B310
GWCC, Building B, Level 3, Room B311
GWCC, Building B, Level 3, Room B315
GWCC, Building B, Level 3, Room B316
GWCC, Building B, Level 4, Room B401
GWCC, Building B, Level 4, Room B402
GWCC, Building B, Level 4, Room B403
GWCC, Building B, Level 4, Room B404
GWCC, Building B, Level 4, Room B405
GWCC, Building B, Level 4, Room B406
GWCC, Building B, Level 5, Room Murphy Ballroom 1
GWCC, Building B, Level 5, Room Murphy Ballroom 2/3
GWCC, Building B, Level 5, Room Murphy Ballroom 4
1
2
3
4
5
6
7
8
Sessions: 41 - 50 of 72
Sessions per Page
5
10
20
30
50
100
500
1000
All
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2200 Feet First: Performance-Based Learning with the Folger Shakespeare Library
Presenter: Gina Voskov, United Nations International School, Jackson Heights, NY
Seminar Type: ELEM
Learning Path: Effective English Language Arts Strategies/Standards
Location: GWCC, Building A, Level 3, Room A303
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2201 Differentiating the Flipped Classroom
Presenter: Eric Carbaugh, James Madison University, Harrisonburg, VA
Presenter: Kristina Doubet, James Madison University, Harrisonburg, VA
Seminar Type: ALL
Learning Path: Instructional Strategies
Location: GWCC, Building A, Level 3, Room A315
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2202 Fostering and Assessing Student Understanding of Complex Text
Presenter: Kathy Glass, Glass Educational Consulting, Woodside, CA
Seminar Type: ALL
Learning Path: Instructional Strategies
Location: GWCC, Building A, Level 3, Room A316
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2203 Contemporary Curriculum Quests: Personalized Investigations for the Right-Now Learner
Presenter: Heidi Hayes Jacobs, Curriculum Designers and Learning Systems Associates, Rye, NY
Presenter: Allison Zmuda, The Competent Classroom, Virginia Beach, VA
Seminar Type: ALL
Learning Path: Instructional Strategies
Location: GWCC, Building B, Level 5, Room Murphy Ballroom 1
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2204 The Vocab Lab: Improve Students' Academic Vocabulary with Daily Minilessons
Presenter: Angela Peery, Creative Leadership Solutions, Beaufort, SC
Seminar Type: ALL
Learning Path: Instructional Strategies
Location: GWCC, Building A, Level 4, Room A402
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2205 Building Capacity in Title I Schools: One District's Story
Presenter: Ann Cunningham Morris, ASCD Author, Alexandria, VA
Presenter: Tracey J Adesegun, Prince George's County Public Schools, Landover, MD
Seminar Type: ALL
Learning Path: Principal Leadership and Effectiveness
Location: GWCC, Building A, Level 3, Room A302
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2206 Top 10 Tips for Publishing a Book or Article with ASCD
Presenter: Susan Hills, ASCD, Alexandria, VA
Presenter: Marge Scherer, ASCD, Alexandria, VA
Presenter: Genny Ostertag, ASCD, Alexandria, VA
Seminar Type: ALL
Learning Path: Professional Learning
Location: GWCC, Building B, Level 3, Room B309
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2207 Leadership in Uncertain Times
Presenter: Shaifali Puri, Arthur Carter Institute, NYU, Brooklyn, NY
Seminar Type: ALL
Learning Path: Principal Leadership and Effectiveness
Location: GWCC, Building A, Level 4, Sidney Marcus Auditorium
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2208 The Wisconsin Way: A Statewide Approach to Growing Educator Expertise
Presenter: Katharine Rainey, Wisconsin Department of Public Instruction, Madison, WI
Presenter: Teresa Lien, Baraboo School District, Baraboo, WI
Seminar Type: ALL
Learning Path: Teacher Leadership and Effectiveness
Location: GWCC, Building A, Level 4, Room A404
Sun, Apr 3, 2016 - 3:00 PM to 4:30 PM
2209 New Tools for Whole Child Educators and School Leaders
Presenter: Maurice Elias, Rutgers University, Piscataway, NJ
Seminar Type: ALL
Learning Path: Whole Child
Location: GWCC, Building A, Level 4, Room A405
1
2
3
4
5
6
7
8
Sessions: 41 - 50 of 72
Go to Page
© 2015
ASCD
| Read our
Privacy Policy
.
GoExpo
stable-v4.15.264, Copyright © 2006-2024
Core-apps LLC
.
Privacy
·
Legal
·
Contact
·
About