Contact Us
|
About APEX EXPO 2018 Agenda Planner
Login to APEX EXPO 2018 Agenda Planner Now
or
Register for IPC APEX EXPO 2018 Now
.
Print List of Programs
Search
Date
Tue, Feb 27th, 2018
Wed, Feb 28th, 2018
Thu, Mar 1st, 2018
Type
Technical Conference Session
Track
Assembly Processes for Lead Free and Tin-Lead
Cleaning/Coating/Contamination
Design
Emerging Technologies
PCB Fabrication and Materials
Quality, Reliability, and Test
Supply Chain/Business Issues
Speaker
Anna Lifton, Alpha Assembly
Anthony Lentz, FCT Assembly
Beverley Christian, HDPUG User Group
Bhanu Sood, NASA Goddard Space Flight Center
Bob Lansing, Nokia
Brook Sandy-Smith, Indium Corporation
Christopher Muller, Purafil
Clive Ashmore, ASM-DEK
Daniel Schnee, Heraeus Deutschland GmbH & Co. KG
Dave Rohona, Data I/O Corporation
David Edwards, Henkel Electronic Materials LLC
David Geiger, Flex
David Hoover, TTM Technologies
Denis Jean, Kester
Dennis Willie, Flex Advanced Engineering Group
Derek Dailly, Senju Comtek Corporation
Devanshu Kant, Multek
Ed Dodd, DfR
Edward Laliberte, Northrop Grumman
Eliot Nagler, DeNora Tech & Calumet Electronics Corp
Eric Bastow, Indium Corporation
Eva Rogge, Europlasma
Francois Lechleiter, MEREDIT
Franz Gisin, Multek
Greg Smith, BlueRing Stencils
Gustaf Martensson, Mycronic Technologies AB
Hans-Juergen Funke, Nexperia
Heike Schlessmann, SEHO Systems
Howard Osgood, Flex
James Quilici, Radial Electronics
Jason Keeping, Celestica
Javier Gonzalez, LPKF Laser & Electronics
Jeff Schake, ASM Assembly Systems
Jie Lian, Flex
Jim Bielick, IBM Corporation
Joerg Nolte, ERSA
John Coonrod, Rogers Corporation
Jonathan Urquhart, PVA
Julie Silk, Keysight Technologies
Karl Sauter, Oracle America, Inc.
Kunal Shah, LiloTree
Lars Bruno, Ericsson
Laura Cohen, Continental
Maria Nikolova, MacDermid Enthone
Marina Koledintseva, Oracle America, Inc.
Mark Moyer, Optimal Plus
Martin Goetz, Northrop Grumman Corporation
Martin Wickham, NPL
Mehran Maalekian, AIM Solder
Michael Glickman, Multek
Michael Stevens, NXP Semiconductors
Michelle Gleason, Plexus
Mike Bixenman DBA, Kyzen Corporation
Mike Wolverton, Raytheon Systems Company
Neil Hubble, Akrometrix
Neil Poole Ph.D., Henkel Electronic Materials LLC
Nicholas Koop, TTM Technologies
Ning-Cheng Lee, Indium Corporation
Norbert Holle, Robert Bosch
Prabjit Singh, IBM
Qi Tao, AT&S Austria Technologie and Systemtechnik
Ravi Parthasarathy, ZESTRON Americas
Robert McCord, Northrop Grumman
Roger Franz, TE Connectivitiy
Russell Nowland, Nokia
Saminda Dharmarath, MacDermid Enthone
San Wong, GE
Sandra Heinemann, Atotech Deutschland GmbH
Shantanu Joshi, Koki Solder America
Stanton Rak, Continental Automotive Systems
Steve Butkovich, Test Innovation, LLC
Sven Kramer, Lackwerke Peters GmbH & Co. KG
Todd MacFadden, Bose Corporation
Udo Welzel, Robert Bosch GmbH
Wade Goldman, Draper
WeiFeng Liu, Flextronics
William Bowerman, MacDermid Enthone Electronics Solutions
Yoshiyuki Hiroshima, Fujitsu
Zohair Mehkri, Flex
Location
1A
1B
2
3
4
1
2
3
Programs: 21 - 28 of 28
Programs per Page
5
10
20
30
50
100
500
1000
All
Wed, Feb 28, 2018 - 3:30 PM to 4:30 PM
S24: Component Reliability 2 (X-ray and EOS)
Moderator: Steve Butkovich, Test Consultant, Test Innovation, LLC
Presenter/Committee Chair: Dave Rohona, Data I/O Corporation
Presenter/Committee Chair: Michael Stevens, NXP Semiconductors
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: Quality, Reliability, and Test
Location: 1A
Component Reliability 2 (X-ray and EOS)
Wed, Feb 28, 2018 - 3:30 PM to 4:30 PM
S30: Paste Printing II
Moderator: Jeff Schake, Senior Engineer, ASM Assembly Systems
Presenter/Committee Chair: David Geiger, Flex
Presenter/Committee Chair: Gustaf Martensson, Innovation Field Expert, Mycronic Technologies AB
Moderator: WeiFeng Liu, Flextronics
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: Assembly Processes for Lead Free and Tin-Lead
Location: 4
S30: Paste Printing II
Thu, Mar 1, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
S26: Innovative Concepts in Flexible Circuit Design and Manufacturing
Moderator: Nicholas Koop, Sr. Field Application Engineer, TTM Technologies
Presenter/Committee Chair: William Bowerman, Director Metallization Technologies, MacDermid Enthone Electronics Solutions
Presenter/Committee Chair: Franz Gisin, Multek
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: PCB Fabrication and Materials
Location: 1B
S26: Innovative Concepts in Flexible Circuit Design and Manufacturing
Thu, Mar 1, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
S27: Conformal Coatings I
Moderator: Jason Keeping, Project Manager, Ruggedized Electronics, Celestica
Presenter/Committee Chair: Martin Wickham, NPL
Presenter/Committee Chair: Howard Osgood, Flex
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: Cleaning/Coating/Contamination
Location: 4
S27: Conformal Coatings I
Thu, Mar 1, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
S29: Sintering and Selective Soldering Processes
Moderator: Denis Jean, Technology Manager, Kester
Presenter/Committee Chair: Heike Schlessmann, SEHO Systems
Presenter/Committee Chair: Daniel Schnee, Heraeus Deutschland GmbH & Co. KG
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: Assembly Processes for Lead Free and Tin-Lead
Location: 2
S29 - Sintering and Selective Soldering Processes
Thu, Mar 1, 2018 - 9:00 AM to 10:00 AM
S32: Reliability II
Moderator: Julie Silk, Reliability Program Manager, Keysight Technologies
Presenter/Committee Chair: Ed Dodd, DfR
Presenter/Committee Chair: Qi Tao, AT&S Austria Technologie and Systemtechnik
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: Quality, Reliability, and Test
Location: 1A
S32: Reliability II
Thu, Mar 1, 2018 - 10:30 AM to 12:00 PM
S28:
PCB and Solder Joint Reliability
Moderator: Bhanu Sood, Center Lead and Commodity Risk Assessment Engineer, NASA Goddard Space Flight Center
Presenter/Committee Chair: Wade Goldman, Draper
Presenter/Committee Chair: Mike Wolverton, Raytheon Systems Company
Presenter/Committee Chair: Julie Silk, Reliability Program Manager, Keysight Technologies
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: Quality, Reliability, and Test
Location: 1A
S28: PCB and Solder Joint Reliability
Thu, Mar 1, 2018 - 10:30 AM to 12:00 PM
S31: Conformal Coatings II / Circuit Protection
Moderator: Jason Keeping, Project Manager, Ruggedized Electronics, Celestica
Presenter/Committee Chair: Eva Rogge, Europlasma
Presenter/Committee Chair: Jonathan Urquhart, PVA
Seminar Type: Technical Conference Session
Track: Cleaning/Coating/Contamination
Location: 4
Conformal Coatings II / Circuit Protection
1
2
3
Programs: 21 - 28 of 28
Go to Page
GoExpo
stable-v4.15.265, Copyright © 2006-2024
Core-apps LLC
.
Privacy
·
Legal
·
Contact
·
About